top of page
  • Berfi

Lavanta Yağının FaydalarıLavanta bitkisinin varlığı antik çağlardan günümüze kadar uzanmaktadır. Lavanta dikkat çekici görüntüsünün yanı sıra hoş bir kokuya sahiptir. Bu özelliği lavanta özünün asırlardır esanslarda, sabun ve banyo sularında yaygın olarak kullanılmasını sağlamıştır. Ayrıca günümüzde de parfüm, kozmetik ürünleri, temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır. Lavanta sadece görüntü ve kokusuyla değil sağlık açısından da faydalı bir bitkidir.

Lavanta hastalıkların tedavisinde şifa için kullanılan tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Günümüzde medikal ve ilaç sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Lavantanın yaprakları ve sapları sindirim sistemine iyi gelmektedir. Ayrıca kaynatılıp suyunun içilmesi mide rahatsızlıklarını da yatıştırmaktadır. Son zamanlarda popülerliği yükselen aroma terapide de lavanta yağı önemli bir yer tutmaktadır. Lavantanın en çok tercih edilen tüketim yöntemi yağ olarak tüketimidir. Lavanta yağının insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. Fitoterapi ve aroma terapide ön plana çıkmaktadır.

Lavanta yağının sakinleştirici etkisi bulunmaktadır sakinleştirici ilaçların içeriğinde de karşımıza çıkan lavantanın yağını koklamak sinir sistemini düzenlemekte ve sakinleştirmektedir. Endişe, panik, aksiyete, yorgunluk gibi ruhsal problemleri hafifletmektedir.

Lavanta yağının ağrı kesici etkisi de bulunmaktadır. Baş ağrısı, sırt ağrısı ve eklem ağrılarına da iyi gelmektedir. Son zamanlarda lavanta yağının diş ağrılarının giderilmesinde de etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Lavanta yağını ağrı olan bölgelere sürmek ağrının hafiflemesini sağlamaktadır.

Lavanta yağı onarıcı bir güce sahiptir. Ciltte oluşan alerji ve yaraları onarmaktadır. Ayrıca lavanta yağının antiseptik ve antimikrobiyal özelliği bulunmaktadır ve mantar, enfeksiyon ve sivilce gibi cilt problemlerini de yatıştırmaktadır. Ayrıca cilt bakımında da lavanta yağı kullanılmaktadır. Cilde sürülen su ile seyreltilmiş lavanta yağı cilt gözenekleri açmakta ve cildin nefes almasını sağlamaktadır. Ciltte oluşmuş lekelerin de giderilmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan etkisi cildin yaşlanmasını azaltmaktadır.

Lavanta yağı böcek ve haşerelerin ısırması sonucunda vücutta oluşan kızarıklıkları da tedavi edebilmektedir, ayrıca vücuda sürüldüğü zaman yaymış olduğu koku böceklerin uzak durmasını sağlamaktadır.

Lavanta yağı hem cildinizin hem evinizin güzel kokmasını sağlar. Ayrıca kötü kokuların giderilmesini sağlar.

Lavanta yağının sakinleştirici etkisi uyku kalitenizin artmasına da yardımcı olmaktadır. Suyun içerisine veya yastığa damlatılan birkaç damla lavanta yağı uykusuzluk problemlerini gidermekte ayrıca gece boyunca sakin ve rahat bir uyku alınmasını sağlamaktadır.

Lavanta yağının en büyük faydalarından biri de solunum problemlerine iyi gelmesidir. Astım, bronşit, soğuk algınlığı, bademcik iltihabı gibi solunum yolu hastalıklarının etkisini azaltmaktadır.

Bunlar lavanta yağının toplum tarafından bilinen ve kabul görmüş yaygın faydalarındandır. Günümüzde alternatif tedavi yöntemi olarak kabul edilen aroma terapi lavantanın yoğun olarak kullanıldığı alanlardandır.


Recent Posts

See All

Comments


bottom of page